Комунальне некомерційне підприємство «Бердянський центр первинної медико-санітарної допомоги» Бердянської міської ради | Час роботи - з 8:00 до 20:00

Невідкладна допомога

15-63,
+38 066 736-76-31

Реєстратура

+38 06153 7-22-15
+38 06153 4-15-27

Запис на прийом до лікаря

Записатися онлайн

РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Рак молочної залози (РМЗ) займає 1-ше місце у загальній структурі злоякісних пухлин серед жінок. Захворюваність коливається від 50-60 на 100 тис. жіночого населення. В структурі онкологічної захворюваності в Україні РМЗ займає перше місце. Кожну годину від раку молочної залози в Україні помирає одна жінка. Щорічно в Україні реєструється понад 16 тис. нових випадків раку молочної залози, з них 24,5% складають жінки репродуктивного віку. Щороку помирає понад 7,8 тис. жінок, з них понад 20 % – в репродуктивному віці. Рівень захворюваності на РМЗ за останні 30 років зріс в 2,5 рази. Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка.

Фактори, які підвищують ризик захворювання на рак молочної залози:

-вік (понад 40 років);

-спадкова і сімейна схильність (жінки, у яких матері або сестри хворіли на рак молочної залози, мають значно більше шансів захворіти на ту ж хворобу); 

-пізня менопауза;

-ранній початок менструацій (до 12 років);

-народження першої дитини у віці понад 30 років;

-переривання вагітності

-у жінок, які ніколи не народжували;

-фіброзно-кістозна мастопатія та інші проліферативні захворювання молочних залоз;

-ожиріння (понад 40% нормальної ваги);

-цукровий діабет,

-систематичне паління та вживання алкоголю.

– гіпертонічна хвороба

-стрес.

Для того, щоб виявити клінічні симптоми раку, самим жінкам дуже важливо слідкувати за змінами зовнішнього вигляду, чутливості, форми та структури своїх молочних залоз.

Особливо необхідно звертати увагу на такі зміни:

1. Поява нових ущільнень. Існують також шкірні симптоми раку молочної залози: над ущільненням при натисканні з’являється зморшкуватість шкіри, площадка чи воронкоподібне втягнення (симптом втягнення шкіри у формі пупка), бугристість, або поява нових зморшок.

2. Болючість соска, потовщений сосок, патологічні виділення із соска або втягнення соска.

3. Збільшення залози, поява пухлини у аксилярній ділянці, а також деформація залози.

4. Одним із симптомів раку може бути також усихання сосків.

5.Болі у залозі. Особливо небезпечно виділення із сосків крові.

Діагностика раку молочної залози зазвичай починається з того моменту, коли сама жінка у процесі самообстеження, чи лікар при клінічному обстеженні молочних залоз виявляють вогнищеве ущільнення. Клінічне обстеження молочних залоз – дуже важлива частина оцінки стану молочних залоз.

Мамографія є одним із провідних методів первинної діагностики РМЗ, який дозволяє діагностувати пухлини розмірами від 5-10 мм. Вірогідність методу складає 75-95%, його застосування при клінічній діагностиці РМЗ дозволяє виявити пухлини  на 1-ої стадії в 50-70% випадків.

Ультразвуковий метод дослідження показаний для виявлення доброякісних утворень діаметром понад 1 см. При цьому УЗД належить вирішальна роль в діагностиці кіст, де точність методу досягає 98-100%.

Профілактика раку молочної залози:  

1)Своєчасний медичний огляд у лікаря-гінеколога щорічно з 18 річного віку.

2)Самообстеження жінками молочних залоз щомісячно (жінкам фертильного віку необхідно проводити самообстеження на 7-14 день менструального циклу).

3)При підозрі на захворювання – негайно звертатись до лікаря.

Тільки своєчасне виявлення захворювання на ранніх стадіях є запорукою успішного та ефективного лікування.

РАК ШИЙКИ МАТКИ

Щороку у світі це злоякісне захворювання виявляють більше ніж у 600 тисяч жінок. В Україні щорічно виявляють у 7500 жінок, з яких 2500 помирають (серед них 500 працездатного віку). Рак шийки матки (РШМ) стоїть на четвертому місті в структурі смертності жінок від онкологічних захворювань. Щорічно рак шийки матки діагностують у 5 тисяч українок. Але, якщо дотримуватися простих профілактичних заходів, ймовірність захворіти  ним зводиться до нуля. Отже, що потрібно знати, а головне – робити, щоб не допустити цієї хвороби?

Причиною РШМ вважається вірус папіломи людини. Приблизно 35% жінок в Україні є носіями цього вірусу, та далеко не кожна з них стикається зі страшним діагнозом.

Найчастіше первинне зараження вірусом папіломи людини відбувається до 30 років, коли трапляються статеві контакти з різними партнерами і без використання презервативу.

Рак шийки матки легко виявити на ранніх і навіть передракових стадіях, не вдаючись до складних маніпуляцій.

Рак шийки матки на початкових стадіях протікає безсимптомно. І тільки на пізніших стадіях можуть з’явитись кров’янисті виділення або невеликі мажучі виділення після статевого акту.

Як правило, діагностика запущених випадків починається саме з цих симптомів. На більш пізніх стадіях можна спостерігати збільшення виділень з неприємним запахом. При прогресуванні захворювання у жінки можуть з’являтися наступні симптоми:

  • патологічні вагінальні кровотечі
  • кровотечі між менструаціями
  • кровотеча після статевого акту, спринцювання або огляду гінекологом
  • кровотеча після менопаузи
  • посилення вагінальних кровотеч
  • тазовий біль
  • біль під час статевих стосунків

Основна діагностика — цитологічне дослідження мазка шийки матки.

Дуже важливо побачити пацієнта на ранній стадії, коли простіше перемогти хворобу.

Своєчасна профілактика дозволяє запобігти раку шийки матки.

Існує два основні заходи профілактики захворювання. Один з них – вакцинація, так звана первинна профілактика. Її головним завданням є запобігання потрапляння вірусу папіломи людини в організм.

На сьогодні в Україні доступна вакцина проти певних штамів вірусу. Роблять таке щеплення, як дівчаткам, так і хлопчикам в період з 9 до 11 років, вакцинація можлива до віку 26-27 років (до Календаря профілактичних щеплень ця вакцинація не входить, тобто вакцинуватися можливо за свій кошт).

У старшому віці доцільність її використання сумнівна, тому що доведено, що у великої кількості пацієнтів вірус вже був або існує в організмі.

Вторинна профілактика – це регулярний (раз на рік або, як призначить лікар) огляд або взяття пап-тесту  (він же – мазок на онкоцитологію) з метою отримання інформації про зміни на шийці матки.

Починати такі огляди слід з 22 років або через 2 роки після початку статевого життя.

Цих двох профілактичних заходів в сукупності досить, щоб уникнути  раку шийки матки.

Шановні жінки! Ваше здоров’я у ваших руках. Піклуйтесь про себе самостійно і звертайтесь систематично до лікарів на профілактичні огляди.