Комунальне некомерційне підприємство «Бердянський центр первинної медико-санітарної допомоги» Бердянської міської ради | Час роботи - з 8:00 до 20:00

Невідкладна допомога

15-63,
+38 066 736-76-31

Реєстратура

+38 06153 7-22-15
+38 06153 4-15-27

Запис на прийом до лікаря

Записатися онлайн

Гострі кишкові інфекції – одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, які можуть привести до серйозних ускладнень. Зазвичай, гострі кишкові інфекції викликаються бактеріями або вірусами, які потрапляють в організм людини із зараженою їжею або водою.

Кишкові інфекції передаються через споживання зараженої їжі, заглатуванні зараженої води під час купання в забруднених водоймах, через брудні руки і предмети побуту.

Найчастіше збудники кишкових інфекцій перебувають в сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, морепродукти), немитих фруктах і овочах.

Найпоширеніші симптоми гострих кишкових інфекцій: слабкість, підвищення температури, біль у животі, блювота та діарея. При перших симптомах звертайтеся до лікаря.

Холера є гострою діарейною інфекцією, що викликається при попаданні в організм їжі або води, зараженої бактерією Vibrio cholerae. Холера залишається загрозою для людства тому, що у світі щорічно відбувається від 1,3 до 4,0 мільйонів випадків захворювання (зараження) на холеру та 21 000-143 000 випадків смерті від цієї хвороби.

Симптоми

Холера – надзвичайно небезпечна хвороба, яка може викликати важку гостру водянисту діарею, схожу на «рисовий відвар», без підвищення температури тіла.

Між потраплянням в організм заражених харчових продуктів або води і появою симптомів у хворого проходить від 12 годин до 5 днів. Холера вражає як дітей, так і дорослих і при відсутності лікування може за кілька годин призвести до смерті.

У більшості людей, інфікованих бактерією V. cholerae, не розвивається жодних симптомів, хоча протягом 1-10 днів після інфікування в їх фекаліях присутні бактерії, які, повертаючись в навколишнє середовище, потенційно можуть інфікувати інших людей.

Серед людей, у яких розвиваються симптоми, в більшості випадків хвороба протікає з легкими і помірними симптомами, в той час як у меншості хворих розвивається гостра водяниста діарея з важким ступенем зневоднення. При відсутності лікування це може призводити до смерті.

Основними резервуарами V. cholerae є люди і водойми з теплою солоною водою, такі як гирла річок, а також деякі прибережні райони. Недавні дослідження показали, що зміна клімату сприяє створенню сприятливого середовища для бактерій, що викликають холеру.

Історія

У XIX столітті холера поширилася по всьому світу зі свого первісного резервуара в дельті річки Ганг в Індії. Надалі відбулося шість пандемій, які забрали життя мільйонів людей на всіх континентах. Поточна (сьома) пандемія почалася в 1961 році в Південній Азії, в 1971 році поширилася на Африку, а в 1991 році – на Америку.

Профілактичні заходи

Щоб захистити себе і свою сім’ю від холери та інших кишкових інфекцій потрібно дотримуватися таких кроків:

Підтримуйте чистоту:

• мийте руки перед тим, як брати продукти або готувати їжу

• мийте руки після відвідування туалету

• мийте і дезінфікуйте всі поверхи і кухонне приладдя, що використовується для приготування їжі.

• захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин.

Відокремлюйте сиру їжу від готової:

• відокремлюйте сире м’ясо, птицю та морепродукти від інших харчових продуктів

• для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям, зокрема ножами і обробними дошками

• зберігайте продукти в закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирою і готовою продукцією.

Ретельно готуйте їжу:

• ретельно прожарюйте або проварюйте продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і морепродукти

• доводьте страви до кипіння, щоб переконатися, що вони готувалися при не менше ніж 70 ° С.

Зберігайте їжу при безпечній температурі:

• не залишайте приготовану їжу при кімнатній температурі більш ніж на 2 години.

• зберігайте приготовані страви гарячими (60 ° С) до подачі до столу.

• не зберігайте їжу занадто довго, навіть в холодильнику

Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:

• використовуйте чисту або очищену воду

• вибирайте свіжі і незіпсовані продукти

• ретельно мийте овочі та фрукти, особливо, якщо вживаєте їх сирими

• не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.

Епідеміологічний нагляд

Під наглядом при холері передбачає систему заходів, спрямованих на своєчасне виявлення хворих на холеру і вібріононосіїв, виявлення холерного вібріона в об’єктах навколишнього середовища, інформаційне забезпечення, виявлення чинників, що визначають розвиток епідпроцесу.

У населеному пункті, де виявляються хворі на холеру або вібріононосії, в осередках гострих кишкових захворювань проводяться такі заходи:

– епідеміологічне обстеження, результати обстеження відображаються в карті;

      – медичний нагляд за особами, які спілкувалися з хворим до закінчення, бактеріологічного дослідження хворих;

    – обов’язкова госпіталізація хворих на гострі кишкові інфекції!

Проводяться подвірні обходи з метою раннього виявлення захворювання і запобігання ускладнень.